Kirjanik soovitab seksuaalset katarsist
 
 

Urmas Espenberg (42, pildil) tekitas furoori oma kirjanikudebüüdiga, avaldades romaanidiloogia “Tequila pööripäev” ja “Otsin naist”, mis hakkavad silma seksuaalsuse keskmisest märksa vabameelsema ja avatuma käsitluse poolest. Väga palju seal küll muud ei toimu kui uute naiste otsimine ning nende eest ja tagant panemine, aga see on päris loetavalt kirjeldatud. Pole just kõrgkirjandus, aga ajaviitena nitševoo.  

“Mind on alati huvitanud raamatud, mis võiksid mind aidata elada. Aga ega selliseid ei ole palju – enamasti raamatud ei aita eluliselt, pigem pakuvad nad kas esteetilist või meelelahutuslikku naudingut. Oleks kasuks tulnud, kui saanuksin enda kirjutatud raamatuid lugeda enne, kui elumere lainetel seilama hakkasin,” ütleb Espenberg, kes isiklikult eelistab kirjanduses vormiuuendustega mängimisele ideede arendamist. “Tequila pööripäev” ja “Otsin naist” võiksid tema arvates aidata elu seada kaasaegsetel 40ndais meestel, aga miks mitte ka naistel.  

Kirju elukäiguga Espenberg on õppinud ülikoolis nii Moskvas kui ka Ameerikas, töötanud nii televisioonis (pürginud muuseas riigitelevisiooni juhiks) kui ka turunduses. Praegu kirjutab filosoofiaalast magistritööd Tallinna Pedagoogikaülikooli juures Mart Raukase juhendamisel. Tema käsiloleva magistritöö teema on võrdlemisi tavapäratu – uurimise all on armastuse ja erootika filosoofia. Espenberg põhjendab, et armastus ja erootika on filosoofilises plaanis võrdlemisi vähe uuritud valdkonnad ja seetõttu on seal tõenäolisemalt kui mujal võimalik jõuda värskete järeldusteni. “Filosoofia pole tänapäeval nagu geeniteadus, kus pea iga päev sünnivad uued avastused.”    

Urmas Espenberg on eesti rahvale soovitanud seksuaalset katarsist. Uurin, mida ta oma soovitusega täpsemalt mõtleb. “Seksuaalne inimene, kellele on looduse poolt antud hea ports hormoone, tahab õudselt palju igasuguseid asju proovida. Tavapärast seksi, siis suuseksi, seejärel anaalseksi, siis võtab appi juba mõned mänguasjad. Tal tekivad pidevalt uued soovid. Vaja on ikka edasi minna – katsetada sadomasohhismi ja grupiseksi. Ühel päeval selgub, et polegi kusagile edasi liikuda. Ja siis, minnes ringiga tagasi, võib jõuda traditsioonilise, kristliku abieluni. Katarsis võib eri inimestel saabuda eri etapis, kuid parem on see läbi elada, et püsiväärtusteni jõuda.”

Espenberg postuleerib, et temale on seksuaalsus sama tähtis kui majandus, poliitika, vaimuelu ja religioon. “90 protsenti inimlikust energiast moodustab seksuaalne energia. Mõelgem selle üle hetkeks!” kõlab sekskirjaniku ja -filosoofi üleskutse.