Mars ja Venus – elu igavene heitlus: valitud esseed
Urmas Espenberg

Käesolev kogumik pakub teile paremiku tuntud erootikafilosoofi, sotsioloogi, kirjaniku, publitsisti ning Eesti Akadeemilise Seksuoloogia Seltsi liikme Urmas Espenbergi armastuse ja suhete teemat käsitlevaid artikleid, esseesid, intervjuusid, pihtimuslugusid ja miniuurimusi, mis on kirjutatud aastatel 2003-2011. Enamik neist on ligilähedasel kujul ilmunud ajalehtedes Nelli Teataja ja Õhtuleht, ajakirjades Anne, Pilt ja Buduaar ning netiportaalides Delfi.ee, Buduaar.ee jt, aga on ka täiesti uusi ja seni avaldamata lugusid. Vanemaid palu on autor ajakohastanud ja täiendanud.

Tõsisemad lood vahelduvad lõbusamatega, nii et lugemist peaks jaguma igale maitsele ja vanusele. Ka need, kes pole tutvunud autori erootikafilosoofilise peateosega "Erose kütkeis" (Pegasus, sügis 2005), saavad kogumiku põhjal mõnesuguse ülevaate moodsatest armusuhetest meeste ja naiste vahel nii Eestis kui ka laiemalt.

Kirjastus Piip
Formaat PK
Lehekülgi 160

Mees kes kartis
Urmas Espenberg
Lugu suvest teiseni mõningate tagasivaadetega

"Mees, kes kartis" on lugu kolmest mehest, kelle elu piirab, kammitseb ja määrab ära suur emotsioon nimega hirm. Kes ütles, et mehed ei karda? Võib-olla on meeste hirmud pisut teistsugused kui naistel, aga vaieldamatult on nad olemas. Romaani peateemaks ja peategelaseks ongi hirm. Hirm, mis luurab kõikjal, et meid oma karmi haardesse võtta. Juttu tuleb hirmust elu halluse, olemise tühisuse, surma nukruse, ühiskonna nõmeduse, välise elu repressiivsuse, totalitaarsuse, julmuse, igapäevaprobleemide raskuse, depressiooni, lootusetuse, kurjuse ja rumaluse ees. Hirmu lahutamatuteks kaaslasteks on ängistus, kurbus, õõvastus, lootusetus, alandus, rusutus ja üksindus, sageli sõgedus ja kõrkus, võimetus asjadest mitte aru saada. Samuti on luubi all veidi teistsugune hirm - hirm olla hea sõber, hirm usaldada kedagi, hirm kedagi tõeliselt armastada või hirm olla mina ise, realiseerida mõnd ammust unistust või fantaasiat.

Veel uurib romaan igipõlist küsimust - kuivõrd ja mil määral me suudame oma elu ise juhtida? Juba Buddha rääkis, et elu on üks piinav kannatuste ratas, pealesurutud lõputute ümbersündide ahel, millest tuleks vabaneda. Kui palju on meile antud valikuvõimalusi või puuduvad need sootuks? Tõeotsimist tuleb teoses ette nii üksikisiku tasandil kui laiemalt.

Teos kõneleb ka mittemõistmisest, mõistmatusest, õigemini tahtmatusest kedagi või midagi mõista. Sõber ei tunne ära sõpra, kolleeg kolleegi, talent talenti, liitlane liitlast. Ei tunta ära õnne, mis käes, ei saada aru armastusest, mis vaatab näkku, ei leita üles usku, mis puudutab. Ei tunta ära ka abi, Jumala saadikuid, kes on lähemal kui arvatakse olevat. Ehk teeb asja keeruliseks tõsiasi, et Jumal armastab end ilmutada enamasti millegi väga lihtsa kaudu, milles aga inimene midagi jumalikku ega eriomast ei näe. Pigem usutakse, et Jumala saadik maa peal peaks ilmtingimata olema silmatorkav persoon, selgelt äratuntav märk või ebaharilik nähtus. Aga enamasti on selleks mingi tavaline sündmus või lihtne inimene. Ei tunta ära ka Saatanat, kes ilmutab end sageli läbi mitmesuguste kirgede ja ahvatluste ning ilmub inimeste ette pealtnäha kenade, ilusate, rikaste, haritute klantsajakirjades või tänavaplakatitel ilmuvate retušeeritud, populaarsete naiste ja meeste kujul. Ja ei maksa unustada veel üht tähtsat fakti - keegi pole ingel! Kõikidel on oma head ja vead, kõik eksivad ja see on inimlik.

Head lugemist!

Uudishimulikele.pdf (177KB)

Kirjastus Kentaur
Formaat PK
Lehekülgi 240

Kestvad kiiduavaldused
Valitud esseed (2004-2006)
Intervjuu Rein Veidemanniga

Urmas Espenberg on loonud modernseid, eluliselt põnevaid ja kirglikult haaravaid erootilisi meesromaane, kuid tema kirjutamisampluaa ulatub märksa kaugemale, hõlmates laia spektrit erinevatest sotsiaalsetest, kultuurialastest ja filosoofilistest probleemidest. Käesolevas kogumikus jõuab lugejate ette autori esimene näidend (tõsi, alustatud hulk aastaid tagasi ja hiljem korduvalt läbi töö tatud), mis käsitleb tagasivaateliselt sügavaid probleeme toonases nõukogude totalitaarühiskonnas, täpsemalt L.I.Bre?nevi re?iimi lõpuajastul.
Näidend kajastab ilmekalt elu ja teaduse tegemise perspektiivitust tol kentsakal ajalooetapil, mis nii mõnigi kord hiilivalt ja nostalgitsevalt, enamasti "vanade heade asjade" sildi all ikka ja jälle meie teadvusesse ning igapäevaellu tagasi pürib. Näidendi "Kestvad kiiduavaldused" teiseks põhiteemaks on sumbumine ja sellest johtuvad probleemid, mis arvatavasti ei muutu kunagi, olgu tegu T?ehhovi Taganrogi, Vonneguti Midland City või autori Emajõe Ateenaga. ?anriliselt on tegu tragikomöödiaga, seega naeruga läbi pisarate.


Kogumiku teise poole moodustab autori esseeparemik aastatest 2004-2006. Peateemadeks film, elu ja eksistentsi mõte. Essee "Eesti Vabariik ja tema kangelased" osutus vabariikliku esseekonkursi "15 aastat vabadust" üheks võidutööks.
Seega lähiminevik ja olevik, möödanik ja kaasaeg, ikka käsikäes. Kus me olime ning kuhu liigume? Mida hoiatavat on minevikust õppida? Mis toimub praegu ja mis saab meie riigist edasi?

Head lugemist ja kaasamõtlemist!

Uudishimulikele.pdf (177KB)

Kirjastus Kentaur
Formaat PK
Lehekülgi 96

 

Erose kütkeis
"Erose kütkeis" on praktiline käsiraamat, mis peaks aitama inimestel nende armu- ja seksuaalelu probleemides paremini orienteeruda. Ennekõike domineerib siin ratsionaalne analüüs: tegu on uurimusliku lähenemisega, mille tuumaks teoreetilist ja praktilist laadi seksuaaluuringud. Minu peaeesmärk on jagada kogutud teadmisi teistega, rikastada ja laiendada lugejate silmaringi, kes suudaksid antud teose abil luua endale võimalikult head kaasaegset nägemust seksist ja armastusest. Võtke seda kui postmodernistlikku interdistsiplinaarset seksuoloogiaalast diskursust ja mõelge hoolega kaasa – lõplik tõde sünnib ju lõpuks lugeja enda peas!
- autor
Raamatu "Erose kütkeis" autor on võtnud endale tõsise ambitsiooni, üritades hõlmata ühes raamatus seksuaalsuse ajaloolisi, filosoofilisi, meditsiinilisi, sotsiaalseid, religioosseid jt. aspekte ning sidudes neid kokku kohapealsete kvalitatiivsete uuringutega ning maailmavaluga. Esmapilgul näib ehk, et teose sihtgrupiks on vaid seksuoloogiaga kokkupuutuvate erialade esindajad, kuid samas tean, et neid küsimusi ja vastuseid ei ole valdav osa inimestest endast läbi lasknud ning sellest sündinud kartused, mõistmatus ja sallimatus võetakse siis voodisse kaasa. Kõigest sellest sünnivad omakorda suhteprobleemid, seksuaalhäired ning paljud muud mured. Ka minu isiklik kliiniline praktika tõendab “lääne kultuuri fenomeni” juurdumist keskmise kodaniku seksuaalpraktikas – keskendutakse vaid suguakti perfektsele sooritusele, kuid kõik külgnev jääb tagaplaanile. Kuigi mittemeedikust tavakodaniku jaoks võib tekst tunduda tavapärasest veidi raskem, soovitaksin seda julgesti seksuaalse enesearendusprogrammi ühe osana. Omaette lisaväärtuseks on hulgalised viited edasisteks otsinguteks ja leidmisteks. Head lugemist!
- Imre Rammul, seksuoloog
Kirjastus Pegasus
Formaat KK
Lehekülgi 330

 

Diskreetne passioon
Kaasaegses ühiskonnakriitilises loos põimuvad kahe mehe saatused – miljonärist ärimees Raoul Bekker vaevleb abielukriisis ning humanitaar Mart Sanglepp ei suuda kuidagi tööd leida. Mõlema päevi ja öid täidavad otsingud. Leida püütakse nii eneseteostust, armastust kui ka iseennast. Tegevus toimub Tallinnas ja sellega piirnevas rikastekülas Tiskres.
Ilmumisaasta 2004
Kirjastus Kentaur
Formaat PK
Lehekülgi 190

 

Otsin naist
Romaani "Tequila pööripäev" II osa Kui romaani esimene osa (Tequila Pööripäev) lahkas põhiliselt (läbi peategelase – keskealise turundusjuhi Roald Bergsoni – eluprisma) meelelise armastuse, mittestereotüüpse seksuaalkäitumise ja erootika teemat, siis teine jagu, Otsin naist, keskendub pigem mehe hingelistele üleelamistele, tundelisele armastusele ja elukaaslase otsingutele kaasaegses Eestis. autori eessõnast Roald Bergson tahab kangesti selgeks saada, mida ta siis lõppude lõpuks oma elult armastuse ja seksi vallas ootab – mis on selles suhtes kõige olulisem? Ta juurdleb palju. Mõtiskleb väga pikalt ning laialt ja leiab lõpuks ikkagi, et ega vanast heast ja pühast kristlikust abielust midagi paremat pole siiani välja mõeldud. Järelikult tuleks ikkagi leida üks uus, hea, kena, kindel ja sobiv partner abiellumiseks.
Ilmumisaasta 2003
Kirjastus Kollane Raamat
Formaat PK
Lehekülgi 224

 

Tequila pööripäev
Romaani peategelasele Roald Bergsonile meeldib suhetes ja intiimsuses süvitsiminek. Ta on oma loomult selline, kes pöörab rohkem rõhku suhete ja seksi kvaliteedile kui erinevate partnerite hulga rohkusele. See ei tähenda aga ilmtingimata kohest kooselu või abielu. Pärast aastatepikkust õnnetut vabaabielu ja lahkuminekut on temagi selles suhtes märksa ettevaatlikumaks muutunud. Ta tahaks suhelda sügavuti... aga enne uut otsustavat sidumist tuleks kõik, mis vähegi võimalik, maksimaalselt läbi proovida. Kahejaolisest romaani esimene osa.
Ilmumisaasta 2003
Kirjastus Kollane Raamat
Formaat PK
Lehekülgi 194